Андрій Согорін розслідуватиме незаконні поховання на закритому кладовищі

У Запоріжжі багатоповерховий будинок за адресою вул. Дніпровські пороги, 35 розташований поруч із покинутим закритим кладовищем, на якому понад 20 років не проводилися поховання. Проте за останні роки там з’явилися кілька нових могил. Місцеві жителі обурені, оскільки поховання на цій території суперечить державним санітарним правилам і нормам. Ситуацію взяв на свій контроль депутат фракції «Солідарність» – Блок Петра Порошенка» у Запорізькій міській раді Андрій Согорін.

За підрахунками городян, кладовище розташоване на відстані трохи більше 50 м від житлового будинку, поряд також знаходяться школа і дитячий садок.

Згідно держнормативу про «Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України» ДСанПіН 2.2.2.028-99, санітарно-захисна зона від території кладовища традиційного поховання і крематорію до житлових і громадських будівель, зон відпочинку повинна бути не менше 300 м.

Втім всупереч цій нормі в квітні 2017 року на цвинтарі було проведене чергове поховання, повідомила мешканка багатоповерхівки Тетяна Троцко.

3

Приїхали люди, які представилися співробітниками КП «Запорізька ритуальна служба», показали нам посвідчення, дали візитки. Ми викликали поліцію – приїхала експертна група, зафіксувала свідчення, при свідках було складено заяву. Потім ми написали звернення до начальника Дніпровського райвідділу поліції. У відповіді було зазначено, що 16 квітня справу було відкрито, а 17-го – закрито, тому що адміністрацію кладовища вони не знайшли, – розповіла Тетяна.

Мешканці будинку також писали звернення на ім’я міського голови Володимира Буряка з вимогою заборонити поховання на кладовищі.

У відповідь на звернення до мера ми отримали ганебні відписки. Нам відповіла громадянка Байло (директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Марина Байло), про те, що поховання будуть контролюватися «Запорізькою ритуальною службою». Ми прописали, які норми порушені, що потрібно заборонити поховання, а вони відповідають, що будуть контролювати, – каже обурена мешканка.

2

Після цього люди звернулися до заступника міського голови Володимира Волобуєва. На цей раз відповідь прийшла від КП «Запорізька ритуальна служба», яка послалася на закон, що дозволяє ховати на закритих кладовищах родичів раніше померлих.

Жителі багатоповерхового будинку показали свіжі надгробки журналістам та депутатові Андрію Согоріну, який наразі також очолює тимчасову депутатську комісію з питань перевірки діяльності КП «Запорізька ритуальна служба».

Я сфотографував надгробки. Ці матеріали я передам на розгляд комісії, потім вони потраплять в її кінцевий звіт з рекомендаціями обнести парканом кладовище, забезпечити охорону, також зробимо висновки по людям, відповідальним за цю ситуацію. Їх потрібно притягнути до дисциплінарної відповідальності, – зазначив Андрій Согорін.

7

4

5

6

Запоріжці розраховують на допомогу депутатів, кажуть, що втомило оббивати пороги мерії, яка не хоче чути про проблему або просто її ігнорує. Мешканці будинку побоюються за своє здоров’я і за здоров’я дітей, які відвідують школу і дитячий садок.

Хочемо офіційної заборони, тому що захоронювати людей тут не можна, адже це звалище, це смітник; немає ніяких реєстраційних книг, ніякого підведення води, ніякого під’їзду транспорту, плюс – така відстань від житлового будинку і соцустанов неприпустима. Хочемо, щоб відновили паркан, який зруйнували комунальники. Хочемо знати, хто або що тут поховано: чи то людські тіла, чи медичні відходи, чи це взагалі токсичні відходи. Це наше здоров’я – наше життя, – відзначила Тетяна Троцко.

Адвокат Сергій Лишенко розповів, що раніше цей цвинтар було безхазяйним, але в минулому році його було передано в комунальну власність і присвоєно статус закритого, що дозволяє продовжувати поховання рідних раніше померлих. Юрист вбачає в цьому рішенні корупційний підтекст.

30 років це кладовище було безхазяйним, і ховати на ньому не можна було. Як наслідок, поряд були побудовані будинки. У листопаді минулого року кладовище перестало бути нічийним і потрапило на утримання СКП «Запорізька ритуальна служба» та йому присвоїли статус закритого. Його взяли під охорону і туди призначили доглядача, проте були проігноровані вимоги санітарних норм, і КП не заборонило поховання на цій території, а тому формально мають право на нові похорони. А далі в силу вступає банальна корупція. Ритуальники за домовлений кошт (такса на ринку від 5 до 25 тисяч) стали купувати, а доглядач, відповідно, продавати місця. Декілька місяців назад на цьому взяли доглядача Першотравневого кладовища, там за 19 тис. грн сторгувалися, – розповів Сергій Лишенко.

Тепер мешканцям доведеться відстоювати свої інтереси у правоохоронців або в судах, і домагатися відповідних експертиз і, як наслідок, санкцій, – додав він.