Бюджет-2019, зміни до Конституції та новий міністр: головні події пленарного тижня в Верховній Раді

Минулого пленарного тижня Верховна Рада виконала ключове завдання 9 сесії 8 скликання, про яке заявляла фракція Партії «Блок Петра Порошенка» – у першому читані схвалені зміни до Конституції у частині курсу до набуття членства в НАТО та ЄС, подані Президентом Петром Порошенком. Також народними депутатами була прийнята низка важливих для країни законопроектів.

 

Членство в НАТО та ЄС

№ 9037 (ухвалена постанова 9037\П1) – Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору)

_103290670_unian_578010

На початку роботи сесії, фракція Партії «Блок Петра Порошенка» визначила зміни до Конституції України щодо членства в НАТО та ЄС, запропоновані Президентом Петром Порошенком, як найважливіше завдання 9 сесії. Зважаючи на стратегічне значення цього рішення – остаточне затвердження змін про євроатлантичну інтеграцію стане одним з головних здобутків нашої каденції. Наразі, результати голосувань підтверджують потенціал Верховної Ради до остаточного ухвалення такого важливого рішення вже на початку наступної сесії. 

Парламент, на чолі з фракцією Партії «Блок Петра Порошенка» зробив важливий крок до втілення стратегічного завдання Парламенту – захистити незворотність європейського та євроатлантичного вектору розвитку держави, обраного українським суспільством.

Вже у 2020 році вперше в історії Парламентська асамблея НАТО пройде в Україні, попри те, що подібні події проводять виключно члени Альянсу. Це свідчення небувалого рівня довіри і співпраці.

Положення запропонованих змін в редакції № 9037 визначають незворотним стратегічний курс до набуття членства в НАТО і ЄС. Розширюють повноваження Верховної Ради, яка стає відповідальною за реалізацію обраного курсу. Президент України  стає гарантом реалізації стратегічного зовнішньополітичного курсу, а Кабмін повинен забезпечувати втілення цієї стратегії. Важливим доповненням стане скасування в Конституції статті 14 Перехідних положень, щодо розміщення військових баз інших країн в Україні. Фактично, після повернення Криму і відновлення територіальної цілісності, Чорноморський Флот РФ повинен буде назавжди покинути Крим і Севастополь. Варто наголосити, жодних перепон для розміщення союзних військ після вступу в НАТО не виникне.

 

Бюджетний процес

№ 8496 – Проект Закону про внесення змін до додатка № 3 до Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік”

1449217155_14.05.15_bjudzhet

У важкій політичній дискусії, Верховна Рада зуміла досягти компромісу в ключових бюджетних питаннях та остаточно ухвалила Бюджет на 2019 рік.

Перерозподілення коштів нинішнього бюджету для створення системи кіберзахисту інформаційних ресурсів ЦВК є кроком до  посилення національної безпеки України напередодні чергових виборів Президента та Парламенту.

Виділені кошти спрямують на встановлення сучасного мережевого обладнання. Гібридні загрози з боку РФ вже довели тенденцію до втручання у внутрішні справи держав, особливо під час виборів. Забезпечення додаткових захисних бар’єрів від мережевих атак і вірусних загроз значно підвищує рівень національної безпеки та не ставить під загрозу проведення демократичних місцевих і чергових виборів. Також важливо створити додаткові системи збереження даних, зокрема у так званих «хмарах», які в разі кібератаки можна буде відновити. Тепер у Центрвиборчкому виникне цілий підрозділ із кібербезпеки, який миттєво та професійно реагуватиме на зовнішні інформаційні загрози.

 

№ 9084 –Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України

Зміни до Бюджетного кодексу потрібні були для збалансування наповнень держказни, щоб бюджетна сфера наступного року функціонувала стабільно та ефективно. Йдеться про унормування витрат Держбюджету та врегулюванні відповідальності державних і місцевих органів щодо реалізації бюджетних програм.

Запропоновані норми посилюють децентралізацію та передають місцевим бюджетам чверть мільярда, зокрема за рахунок справедливому розподілу коштів від рентної плати з надрокористування загальнодержавного значення. Також врегульовано сферу охорони здоров’я в частині видатків на програму гарантованого державного медобслуговування. Враховано питання освіти в частині надання приватним ВНЗ прав на держзамовлення, а також збереження технікумів і коледжів в системі національної освіти. Розширюються категорії пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг – що є однією з ключових вимог Президента Петра Порошенка та фракції Партії «Блок Петра Порошенка» до бюджету наступного року. Не менш важливо – призначення пільг і субвенцій постраждалим учасникам Революції Гідності. Також закладені видатки у розмірі майже 181 млн на функціонування антикорупційного суду.

 

№ 9260 – Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів

Фактично, це базовий законопроект, в якому передбачені нові підвищені акцизи на певні категорії товарів. Зокрема, у документі передбачено збільшення акцизу на тютюнові вироби на 9% у другій половині року. Запроваджено низку надбавок за надрокористування, використання природних ресурсів, лісів, забруднення територій і повітря. Наприклад, ставка акцизного податку за видики парникових газів зросте в 24,4 рази. Вводяться чіткі механізми контролю за використанням бензину, авіаційного пального та використання спиртів у відповідній галузі. Такий підхід сприятиме комплексному наповненню бюджету, а також допоможе адаптувати вітчизняне законодавство до європейських вимог оподаткування і контролю за окремими категоріями товарів.

Тим не менш, певні виробники звільняються від акцизів – парфумерне виробництво, виробництво харчового оцту та виготовлення продукції технічного призначення не сплачуватимуть акциз на спирт. Вводиться нова форма оподаткування іноземних посилок, яку ми достатньо обговорили і по якій знайшли компромісне рішення для усіх сторін.

 

№ 9000 – Проект Закону про Державний бюджет України на 2019 рік 

– У важкій політичній дискусії, фракція Партії «Блок Петра  Порошенка» зуміла відстояти принципові вимоги щодо Бюджету на 2019 рік. Парламентарі домоглись повноцінного фінансування армії та сектору оборони – воно буде збільшене. Зокрема, армія та сектор оборони одержать рекордні 209,5 млрд грн для надійного захисту України від вторгнення агресора. Збільшені видатки та захист арсеналів і складів боєприпасів для підвищення їх надійності і безпеки. Депутати відстояли посилення соціального захисту населення через субсидії, прозорість і простоту їх нарахування, яких вони вимагали спільно з Президентом України після підвищення тарифів на газ. Також вдалось забезпечити фінансуванням програми лікування хворих дітей, онкологічних пацієнтів та спрямувати частину коштів на розвиток сучасної сільської медицини. Те ж саме стосується лікування громадян за кордоном, лікування хворих на хронічну ниркову недостатність, цукровий діабет, пацієнтів з онкологічними захворюваннями та серцево-судинної системи

У затвердженій редакції, доходи Бюджету передбачені у понад 1,2 трлн грн, а зростання ВВП закладене на рівні 3%. Вдалось підвищити мінімальні зарплати з 1 січня до 4173 грн. Також зріс прожитковий мінімум – до 1 липня 1853 грн, до 1 грудня – 1936 грн, після 1 грудня – 2027 грн.

Вдалось закласти 198 млрд на соціальну сферу (з них 167 млрд піде на оплату пенсій); виділено 98 млрд на сферу охорони здоров’я; понад 115 млрд на освітню галузь, зокрема 1 млрд на реформу початкової школи. В бюджеті збережено фінансування коледжів і технікумів, як незамінної освітньої ланки України для її сталого функціонування та подолання кадрового голоду робочих професій. Українська армія та оборона отримають рекордні 209,5 млрд грн, що допоможе наступного року у поступовому переході на стандарти НАТО та посиленню захисту держави від агресора.

Завдяки принциповій позиції депутатів фракції Партії «Блок Петра Порошенка», вдалось збільшити видатки Бюджету завдяки більш ефективному перерозподілу коштів. Зокрема, 90 млн спрямують на підтримку вітчизняної книговидавничої справи та забезпечення діяльності Українського інституту книги. Також на 50 млн грн вдалось збільшити фінансування Малої академії наук.

Окремо, наші депутати фракції Партії «Блок Петра Порошенка»  наполягали на необхідності спрямувати гроші від спецконфіскації на фінансування житла для військовослужбовців. А для ефективного комплектування армії, запропоновано направити 524 млн грн на фінансування військкоматів та їх обслуговування.

 

Призначення міністра у справах ветеранів

Кабмін

Верховна Рада підтримала подання прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана ро призначення міністром у справах ветеранів народного депутата з фракції Партії “Блок Петра Порошенко” Ірини Фріз. Підтримка Фріз фактично всіма парламентськими силами, навіть політичними опонентами, свідчить про її бездоганну репутацію та високу кваліфікацію.

Ірина Фріз очолює постійну делегацію Верховної Ради в Парламентській асамблеї НАТО, є членом комітету парламенту з питань національної безпеки і оборони, очолює підкомітет з питань безпеки державних інформаційних систем.

Вже наступного року наша держава перейде до комплексного надання соціальної допомоги, захисту та реабілітації учасників бойових дій, серед яких, зокрема 350 тисяч – це учасники сьогоднішньої війни з РФ. В одному відомстві зберуть усю повноту послуг і відповідальності за ветеранів. Раніше вони були розпорошені між двома десятками державних органів, через що якість цих послуг і рівень турботи про ветеранів були мізерними.

 

Містобудівництво

№ 7266-1 (І чит) – Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” (щодо передачі, припинення або тимчасового зупинення повноважень органів державного архітектурно-будівельного контролю)

 

Внутрішні перевірки органів місцевого архібуд-контролю виявили систематичне порушення чи зловживання законодавчими нормами під час провадження містобудівної діяльності. Фактично 70% усіх перевірок знайшли невідповідність діяльності органів до вимог закону.

Такий стан справ призвів до неналежного надання адміністративних послуг органами архібуд контролю для місцевих мешканців і підприємців. Низька кваліфікація працівників цих органів спричинила появу низки самобудов, скарг громадян, конфліктних ситуацій і перешкоджання підприємницькій діяльності. Однак, внаслідок проведення реформи децентралізації, наразі відсутні механізми припинення чи тимчасове зупинення повноважень органів архібудконтролю  сільських, селищних та міських рад.

Законопроект пропонує чіткі норми вирішення проблеми: закладено додаткові критерії створення та контролю за державними органами архітектурно-будівельного нагляду, що сприятиме поліпшенню якості їхніх послуг для населення.

 

Розмежування кримінальних правопорушень

№ 7279-д (ІІ чит) – Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень

_Suddyi_Derazhnyanskogo_raysudu_vidstoronili_vid_posadi_cherez_vchinennya_kriminalnogo_pravoporushennya_1_2015_05_20_08_32_19

Поданий проект передбачає розмежування кримінальних правопорушень в залежності від  рівня тяжкості та наслідків і покарання. Кримінальні проступки – це несуттєві порушення, які не несуть загрози суспільству. Тому і покарання таких правопорушень не передбачає ув’язнення чи винесення судимості. Разом з тим, розгляд справи у рамках кримінального провадження, а не адміністративного як зараз, надає більш ширші права для обвинуваченого для захисту та відстоювання своїх прав. Це слугуватиме гуманізації кримінального судочинства та посилення прав людини. Тобто вводяться європейські норми захисту і покарання, із дотримання головних демократичних засад.

 

Посилення енергетичної незалежності

№ 8338 (ІІ чит) – Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення діяльності Державного акціонерного товариства “Чорноморнафтогаз”

Затвердження цього рішення посилює енергетичну незалежність і безпеку України, за рахунок відновлення діяльності стратегічного енергетичного підприємства «Чорноморнафтогаз». Варто нагадати, що це підприємство – одне з найбільших у вітчизняному паливно-енергетичному комплексі. Однак, через підступну анексію Криму, «Чорноморнафтогаз» не зміг повноцінно виконувати власні функції, внаслідок чого не впорався з фінансовим навантаженням. Законопроект пропонує встановити на час окупації Криму окремий режим використання коштів та розрахунків для цього підприємства.

 

Посилення прав споживачів

№ 8515 (І чит) – Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гармонізації законодавства у сфері порівняльної реклами із правом Європейського Союзу)

Законопроект посилить прав споживачів від недобросовісної конкуренції та маніпулятивної інформації в рекламі. Положення запропонованої редакції містять вичерпний перелік вимог до порівняльної реклами, аналогічний до норм в Євросоюзі.  

Йдеться про заборону дискредитації конкурентних торгівельних марок,  їхнього походження, продавців і комерційних найменувань у рекламі. Реклама має містити об’єктивне порівняння схожих характеристик схожих груп товарів, наприклад цін. Суттєво розширено перелік визначень нечесної підприємницької практики і конкуренції. Зокрема, вводиться заборона на спекулювання обмеженою кількістю товару, забороняється неправдива інформація про закриття або переїзд об’єкта господарювання. Також вводиться контроль за акціями і розіграшами подарунків – вони мають бути розіграні, якщо продавець заявив про це.

Ці та інші вимоги до ведення чесної підприємницької практики, а також вимоги до порівняльної реклами  адаптують Україну до європейських вимог. Тобто, наші виробники і продавці почнуть використовувати рекламу за стандартами ЄС, що сприятиме їхньому подальшому виходу на ринки країн Євросоюзу.