Роз’яснення щодо заходів воєнного стану

26 листопада, Верховна Рада України підтримала проект Закону про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” (№9338).

Згідно із рішенням, його введено в 10 областях України: Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Донецькій, Запорізькій, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Херсонській а також на території внутрішніх вод Азово-Керченської акваторії.

Президент включив до Указу №390 лише кілька заходів з 24 можливих, передбачених у законі «Про правовий режим воєнного стану». Це свідома позиція Глави Держави, який хоче, щоб воєнний стан мінімально вплинув на життя цивільного населення.

Більшість заходів стосуються ЗСУ, НГУ, СБУ та МВС, а також координації дій між ними. 

Витяг з Указу №390 – перелік заходів, що можуть бути введені в дію:

«7. Генеральному штабу Збройних Сил України невідкладно:

1) подати Президентові України пропозиції щодо введення в дію документів з питань застосування Збройних Сил України та інших військових формувань;

2) організувати протиповітряну оборону України з метою прикриття важливих державних об’єктів, промислових районів, адміністративних центрів держави та угруповань військ (сил) від ударів з повітря;

3) внести на розгляд РНБО пропозиції щодо залучення інших військових формувань та правоохоронних органів до здійснення заходів правового режиму воєнного стану;

4) передбачити заходи часткової мобілізації, організувати та провести навчальні збори з резервістами оперативного резерву у необхідних обсягах.

  1. Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України вжити невідкладних заходів з метою забезпечення громадського порядку, охорони і оборони об’єктів критичної інфраструктури, охорони іноземних дипломатичних представництв.
  2. Службі безпеки України вжити невідкладних заходів щодо посилення контррозвідувального, антитерористичного та контрдиверсійного режиму, інформаційної безпеки.
  3. Службі безпеки України, Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим суб’єктам забезпечення кібербезпеки вжити заходів щодо забезпечення кібербезпеки.
  4. Адміністрації Державної прикордонної служби України посилити охорону державного кордону з
    Російською Федерацією та адміністративної межі з Автономною Республікою Крим.»

Під час дії воєнного стану НЕ ПЛАНУЄТЬСЯ заходів конфіскації автотранспорту та іншої власності, примусової трудової провинності, розквартирування особового складу у приватному житлі, тощо.

  • Щодо інших заходів, як то введення комендантської години, чи обмеження торгівлі спиртним – вони можуть бути задіяні у випадку необхідності та посилення

небезпеки вторгнення військ Росії.

Однією з причин введення воєнного стану стали розвіддані, що свідчать про небезпеку захоплення ряду прибережних міст Азовського моря Росією для створення сухопутного коридору до анексованого Криму. Про це, зокрема, заявив посол України в ООН Володимир Єльченко на засіданні РБ ООН.

 

Які фактичні зміни ситуації дає воєнний стан:

 1.  Зміна цілей фінансування заходів безпеки та оборони. Виділення коштів на мобілізацію, пересування та розміщення військових частин, облаштування ліній оборони, проведення незапланованих раніше військових навчань

 2. Нові замовлення для ВПК для виробництва або ремонту необхідної зброї

 3. Пріоритетність військових перевезень на транспорті (залізниця, аеропорти, автомобільні колони);

 4. Часткова мобілізація резервістів, їх укомплектування та розташування.

 5. Утворення нових дислокацій ЗРК для посилення протиповітряної оборони у зв’язку із загрозами, що викликали ВС;

6. Посилення охорони державного кордону на тих ділянках, які опинилися під загрозою;

7. Організація контрдиверсійної роботи: перевірка транспорту, документів у координації з МВС. 

Водночас, країни ЄС дають нам приклад, як діє надзвичайний стан – непомітно та ефективно. Наприклад, після терактів 2015 року у Франції був запроваджений надзвичайний стан, який зберігався до 2017 року. Він не лише не перешкодив проведенню виборів, але й не зменшив туристичний потік або акції протесту опозиції. 

Проте саме завдяки надзвичайному стану лише в 2017 році у Франції було знешкоджено 7 терористичних актів.

Експерти наголошують, що воєнний стан – це не обов’язково обшуки і репресії – ці картинки у нас в пам’яті завдяки радянським пропагандистським фільмам. Воєнний стан потрібен для зменшення небезпеки війни та окупації України